środa, 24 listopada 2010

Tutorial: jak szyć patchwork?

Tutorial: how to sew patchwork?

Tytuł może nieco nieprecyzyjny, ale już wyjaśniam o co chodzi. Wiele wzorów bloków patchworkowych składa się z kwadratów, które później zszywa się razem, bądź z trójkątów tworzących te kwadraty (które i tak później należy zszyć). Ostatnio szyłam dwa patchworki - jeden mały (to pudełko) i jeden duży (ta makatka - która była szyta poniżej opisanym sposobem). Wczoraj wycięłam elementy na kolejny i dzisiaj przystąpiłam do ich szycia. Jednym z powodów, dla których tak szybko zabrałam się (mimo niedużej ilości wolnego czasu) za szycie kolejnego patchworka jest to, że chciałam się z Wami podzielić swoim spostrzeżeniem. Podzieliłabym się już wcześniej, gdyby nie to, że dopiero w połowie szycia makatki przyszło mi na myśl, by dokumentować (przy pomocy zdjęć) wszystkie etapy szycia.
Maby my title is not quite precise, but I'm going to explain. There is many quilt blocks, which are made of squares (or triangles making squares). Recently I have sewn two patchworks - one of them was small (this box) and the second was quite big (this quilt hanging on the wall - those I have been sewing way that you can see below). Yesterday I had cut off all elements and today I sewn them together.

Doskonałym uzupełnieniem mojego sposobu szycia jest metoda, którą opisała Helena na swoim blogu tutaj.
Perfect addition to my way of sewing is a method, which Helena described on her blog here. Unfotunately it is only in polish.

Jak szyć patchwork, żeby wszystko się ładnie zeszło? Moim zdaniem na pewno nie tak, jak jest to pokazane na większości stron - czyli nie rzędami. Więc jak? Poniżej przedstawiam inny sposób.
Szyję ten blok. Bardzo mi się spodobał ten efekt, kiedy na forum szyjemy po godzinach, jedna z dziewczyn pochwaliła się narzutą uszytą z tych bloków. Postanowiłam i ja spróbować swoich sił.
How to sew patchwork, with all elements fit together? I think - not like it is described on many sites - not sewing rows and them sewing this rows together. So how? I describe another way below.
I sew this block. I saw it when one of discussion forum (szyjemy-po-godzinach) users made a big quilt using from many blocks like this.


Krok 1: Wycinamy i szyjemy prostokąty, z których mają powstać kwadraty z trójkątów (mam nadzieję, że napisałam to wystarczająco zrozumiale). Robimy to dokładnie tak, jak jest to pokazane na podlinkowanej wcześniej stronie, na której znalazłam blok.
Step 1: Cut off and sew rectangle, just like it is described here:
Krok 2: Wycinamy i zaprasowujemy kwadraty.
Step 2: Cut off squares and iron them:

Krok 3: Zszywamy kwadraty parami - tak, jak są połączone na poniższym zdjęciu:
Step 3: Sew squares in twos - just like on the foto below:

Krok 4: Zaprasowujemy szwy, zgodnie z kierunkiem strzałek:
Step 4: Iron seams followin arrows:

Krok 5: Zszywamy zaprasowane prostokąty parami, tak jak są połączone poniżej:
Step 5: Sew ironed rectangles in twos like below:

Krok 6: Na kwadratach zaprasowujemy szwy tak, jak pokazują strzałki:
Step 6: Iron seams on squares following arrows:

Krok7: Zaprasowane kwadraty łączymy w prostokąty, tak jak narysowane poniżej:
Step 7: Sew ironed squares in twos like below. You will get rectangles again:

Krok 8: Znowu po zszyciu zaprasowujemy szwy tak, jak pokazują strzałki:
Step 8: Again after sew, iron seams like the arrows show:

Krok 9: Zszywamy powstałe prostokąty w kwadraty:
Step 9: Sew rectangles in twos like the picture shows:


Krok 10: Zaprasowujemy z kierunkiem strzałek:
Step 10: You got squares - iron them following arrows:


Krok 11: Powstałe 4 kwadraty łączymy, jak poniżej:
Step 11: Now sew ironed squares like on the foto:

Krok 12: Powstałe 2 prostokąty zaprasowujemy:
Step 12: You got two big rectangles. Iron them like the arrows show:


 Krok 13: Następnie je zszywamy i otrzymujemy w ten sposób cały blok w jednym kawałku, który oczywiście należy ostatecznie zaprasować. Poniżej mój gotowy blok na linijce:
Step 13: Next sew together rectangles and you'll get whole block in one piece. You should now iron it and cut off the threads. Here is my block:

Ogólnie metoda polega na zszywaniu kolejno elementów tak, by otrzymywać coraz to większe bloki. Zszywamy naprzemiennie - raz w pionie raz w poziomie i pomiędzy szyciami zaprasowujemy nowo powstałe szwy tak, aby wygodnie było zszywać kolejne elementy.
In general this method relies on sewing block elements alternately - first horizontal, then vertical and then again horizontal and so on... Between the sewings iron parts of block so you can sew them together comforable.
 
U mnie w tym bloku nie do końca wszystko się idealnie zeszło (choć i tak dużo lepiej niż w pudełku), jednak to dlatego, że miałam małe pole manewru, ponieważ kwadraciki, z których szyłam były naprawdę małe: po zszyciu jeden element ma 3x3cm. Podziwiam osoby, które potrafią zszywać jeszcze mniejsze elementy.
My pieces was very little (3x3 centymeters after sew them together) so it was hard to sew them and you can find a few unfittable alements. But it is much better than my box (sewed from the same size elements).
I admire people who can sew patchworks from even smaller elements.

10 komentarzy:

ulinkap pisze...

super to pokazałaś! w każdym detalu ! ta metoda super się sprawdza przy szyciu pojedynczych bloków i sama tak szyję, zresztą jak patrzyłam na instrukcję w którejś gazecie to też mniej więcej tak pokazywali. Ale przy szyciu narzuty zdecydowanie polecam rzędy, a schodzenie się zależy wtedy głównie od dokładności uszytych bloków, jeśli są uszyte równo to się zejdą ... mi oczywiście w różnych momentach się rozjeżdżają, ale trening i dokładność czyni mistrza ;) wybrałaś świetny wzór, pięknie się prezentuje!!

Magiczna Fabryka pisze...

Dzięki! Bardzo przydatna i profesjonalna rada :)

jednoiglec pisze...

świetny tutek!

madziula pisze...

super wyszło!! i dziękuję za tutka - tak to mniej więcej sobie właśnie wyobrażałam :) a tu tak pięknie pokazane :) No i blok jest rzeczywiście fajny :)

kasi3nka pisze...

Dziękuję :) Cieszę się, że tutek się podoba i komuś się przyda :)

ania121971 pisze...

Bardzo fajnie pokazane,na pewno przyda się nie jednej osobie:)

Polcia pisze...

Dziękuję za szczegółową instrukcję... teraz trzeba tylko wydobyć maszynę do szycia z czeluści piekielnych...

Kirie pisze...

A ja sie zastanawialam, czemu mi zawsze wszystko krzywo wychodzi... a ja po prostu zle zszywalam elementy patchworka.

Piuma (Asia) pisze...

świetnie zrobiony tutorial! Pozdrawiam

DIY czyli ZTS pisze...

Witam serdecznie i zapraszam do siebie. Może miałabyś ochotę podzielić się tym tutorialem z innymi i jednocześnie zrobić sobie większą reklamę bloga?
Jeśli tak, za pozwoleniem chętnie zamieszczę Twój tutorial u siebie.

Pozdrawiam
D.I.Y(do it yourself)= Z.T.S(zrób to sam)

http://diytozts.blogspot.ie/