wtorek, 6 września 2011

TUTORIAL: Spodnie damskie z rozporkiem i kieszeniami

Tutorial: Jak uszyć spodnie damskie z rozporkiem i kieszeniami?

Uwaga! Wg tego samego schematu można szyć również spodnie męskie, tylko należy pamiętać, że w nich zamek wszywa się w drugą stroną (zakładka w męskich jest tak, że lewa strona jest u góry, natomiast w damskich u góry jest prawa strona).

W tutorialu główny nacisk położony został na wszycie zamka i kieszeni. W tym modelu kieszenie wszywam tylko z przodu (wpuszczane).

Zakładam, że osoba szyjąca ma gotowy wykrój na spodnie, zawierający: przód, tył, elementy kieszeni i paska.
Uwaga! Jeśli ktoś nie jest pewien czy dany wykrój na niego pasuje (najczęściej w przypadku pierwszego szycia z danego wykroju), należy najpierw zrobić próbne spodnie i to sprawdzić oraz nanieść na wykrój ewentualne poprawki. Dopiero potem można szyć spodnie z właściwego materiału, ponieważ przy szyciu w opisany przeze mnie sposób nie ma miejsca na duże poprawki.

Jeszcze jedno zanim rozpocznę opis szycia: z powodu wrodzonego lenistwa, nigdy nie fastryguję - zawsze tylko szpilkuję, więc jeśli ktoś nie czuje się na siłach, może zastąpić szpilki fastrygą.

Wycinamy elementy z materiału, pamiętając o zapasach na szwy.
W przypadku przodu (zdjęcie poniżej) spodni damskich należy na prawej części uwzględnić przy wycinaniu prostokątną wypustkę. Na zdjęciu w górnej jego części widoczna jest część lewa, w dolnej - prawa, wycięta z prostokątną wypustką. Szerokość wypustki (na oko) ok. 3-5cm (zawsze można później obciąć).
Wypustkę należy obrzucić wzdłuż dłuższego jej brzegu, ponieważ później nie zawsze jest do niej dobry dostęp.


ROZPOREK
Szycie zaczynamy od lewej części przodu (tej bez wypustki). Należy do niej przypiąć zamek tak, jak jest to widoczne na poniższych zdjęciach.
Ja przypinam go tak, że ząbki zamka pokrywają się z linią przodu spodni (linia jest narysowana na materiale kredą krawiecką i widoczna na zdjęciu).Zamek należy przyszyć - ja przyszywam go od lewej strony, ponieważ tak mi jest wygodniej.
Uwaga! Szew musi zakończyć się ok. 2cm powyżej końca wypustki (długość wypustki należy odmierzyć z prawej części)!


 Zakończenie szwu:

Następnie wycinamy prostokąt o tej długości, co wypustka, ale od niej szerszy. Należy go złożyć na pół (wzdłuż) i obrzucić brzeg, co obrazują zdjęcia:Prostokąt przyszywamy najpierw od spodu do zamka (ew. do zapasu szwu) a następnie stębnujemy od góry. Prostokąt ma wystawać pod zamkiem w następujący sposób (na zdjęciu już stębnowanie):

 

Tak wygląda to od góry, po przestębnowaniu:


Teraz przyszła kolej na połączenie ze sobą przodów. Najpierw należy obrzucić brzegi od kroku w górę (zdjęcie):


Spinamy przody ze sobą w taki sposób, jak chcemy aby wyglądały po przyszyciu:


Następnie odwracamy na lewą stronę i przypinamy zamek. To, że elementy są ze sobą spięta, pozwala przypiąć zamek w odpowiednim miejscu tak, aby dobrze się układał. Na zdjęciu przypięłam także prostokąt przyszyty pod zamkiem do lewej części - zrobiłam to, żeby mi nie przeszkadzał.


Teraz należy przyszyć drugą stronę zamka, która właśnie została przypięta. Odpinamy od siebie przody i szyjemy. Szew należy zakończyć powyżej końca wypustki!


Ponownie należy spiąć przody.


Odwracamy na lewą stronę i przykładamy przód do przodu, prawą stroną do prawej. Szpilkujemy miejsce szwu od zamka do kroku i zszywamy. Przedstawione jest to na zdjęciach:Po zszyciu przody wyglądają tak:

Szpilkuje je. Na poniższym zdjęciu lewy rząd szpilek spina prawą stronę z lewą stroną przodu, natomiast prawy rząd pomocniczo przypina górne elementy z dolnymi (od spodu mamy zamek i prostokąt).

Przepinam sobie szpilki. Co widoczne jest na dwóch poniższych zdjęciach.
Poziome (oprócz ostatniej) spinają elementy tak, aby się nie przesuwały względem siebie, natomiast pionowe i ostatnia z poziomych, przypięte są w miejscu przyszłego szwu. Szew ten jest po to, aby rozporek się nie rozchodził.
Prawa strona:


Lewa strona:


I szyjemy...:


Rozporek wygląda po przeszyciu następująco:
Prawa strona:


Lewa strona:


Z lewej strony wystaje końcówka zamka. Możemy się jej pozbyć jeśli jest za długa.


W tym celu  przeszywamy ją razem z końcówką prostokąta, który został wcześniej doszyty pod zamkiem...


...później obcinamy:


KIESZENIE

Na poniższym zdjęciu widoczne są elementy kieszeni wraz z jeszcze nie odpiętymi elementami wykroju:


Paruję kieszenie. Na poniższym zdjęciu mniejsze elementy są ułożone lewą stroną do góry, większe natomiast prawą. Tak właśnie będą przyszywane.


Zszywam ze sobą elementy kieszeni oraz obrzucam szew:


Następnie dopinam kieszeń do spodni:Po przyszyciu wygląda to następująco:


Kieszenie można przestębnować.
Ja postanowiłam zrobić to tak, by stębnówka nie była widoczna na wierzchu. Przeszyję to tak, jak na poniższym zdjęciu widoczne są szpilki:


W przypadku mniej eleganckich fasonów i materiałów można stębnować na wierzchu (przez wszystkie warstwy; ja tutaj pominęłam tylko wierzchnią i środek kieszeni przestębnowałam razem z zapasem na szwy).

Analogicznie należy postąpić z drugą kieszenią.
Po przyszyciu kieszeni przypinam kieszeń do spodni szpilkami aby się one nie przesuwały względem siebie.

TYŁ

Z przodu nie miałam zaszewek w swoim modelu, jednak są one z tyłu, więc przed połączeniem elementów, zszywam zaszewki.
 

Uwaga! Jeśli ktoś chce mieć kieszenie z tyłu - teraz jest dobry moment, by je naszyć.
Następnie łączę ze sobą tyły: od góry do kroku. Szpilkuję i zszywam. Szew ten należy od razu obrzucić.


Tak prezentuje się tył i przód:


Przykładam je do siebie prawą stroną do prawej i łączę nogawki razem.
Uwaga! Gdyby ktoś chciał doszywać zewnętrzne kieszenie w kolanach na nogawkach (takie jak kiedyś były modne w przypadku bojówek), należy najpierw połączyć zewnętrzne szwy nogawek, a przed połączeniem ich wewnętrznych szwów, naszyć kieszenie.

UWAGA! W tym momencie jest dobra chwila na przymierzenie spodni i ewentualne drobne poprawki.

Jeśli wszystko jest w porządku, należy obrzucić szwy. Jednak ja zapasy obcinam dopiero po sprawdzeniu czy wszystko dobrze się układa, gdy przypnę pasek.

PASEK
 
Poniżej mam wycięte elementy paska:


Zszywam je ze sobą:
Jak łatwo na zdjęciu zauważyć, jedna strona paska jest szersza, druga węższa.

Przyszywam pasek do spodni węższą stroną paska, prawą stroną do prawej.
Jeśli nie jestem pewna, czy pasek jest dopasowany do spodni, elementy wycinam trochę dłuższe i przyszywam je, pomijając ich łączenia i dopasowuję do spodni (na zdjęciu to, co nazywam łączeniami widoczne jest jako pionowe szwy, natomiast szwy poziome to łączący wierzchnią część paska ze spodnią oraz łączący pasek ze spodniami).
Obrzucam pasek wzdłuż szerszej części - na zdjęciu to wykończenie jest widoczne.

Tak wygląda przyszyty do spodni pasek:


Zaginam pasek pod spód i stębnuję - najpierw wzdłuż górnego brzegu, później dolnego.
Można przestębnować pasek tak, aby przy górnym brzegu nie była widoczna stębnówka - robi się to w analogiczny sposób jak przy kieszeniach.
W przypadku stębnówki wzdłuż dolnego szwu, często widywałam w eleganckich spodniach, że jest ona robiona nie na pasku a wzdłuż szwu poniżej niego. W ten sposób jest mniej widoczna.

Uwaga! Przy przyszywania dolnej wewnętrznej części paska do spodni, można ją podwinąć do środka paska, jednak jest to mało wygodne i często wychodzi krzywo, dlatego też ja zdecydowałam się tego nie robić i nie polecam tego sposobu.
Oprócz mojego jest na pewno jeszcze wiele innych sposobów na wszywanie pasków. Co najmniej jeden z nich kiedyś jeszcze pokażę - najprawdopodobniej gdy będę szyła kolejne spodnie.

Gotowe spodnie nie doczekały się jeszcze zdjęcia. Gdy tylko się doczekają, wrzucę je tutaj.


Jeśli coś jest nie jasne - pytać w komentarzach, a postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości :)

8 komentarzy:

darias pisze...

Marzą mi się spodnie skrojone na miarę, żeby nic nigdzie nie odstawało, a zwłaszcza w pasie :( Niestety na moje zdolności krawieckie [czytaj - ich brak] nawet tak wspaniały tutek jak Twój nie pomoże :) Ale dla tych bardziej zdolnych zrobiłaś kawał dobrej roboty, podziwiam na prawdę :)

cOto.patchwork pisze...

Fantastyczny tutek!!!
Na pewno będę ściągać z niego nie jeden raz! A szczególnie to wszywanie zamka...

Joanka-z pisze...

O kurczę! A ja spędziłam dziś cały dziń rozgryzając instrukcje z Burdy i akurat teraz znalazłam Twój tutorial! Gdybym trafiła na niego wcześniej dzięki Tobie miałabym zaoszczędzone kilka godzin życia:)

Monika Magdalena pisze...

Super, mam nadzieje że dzięki Tobie w końcu uda mi się zmajstrować pierwsze spodnie, nie ukrywam że największą zmorą jest ekspres. Pozdrawiam.

niteczkowyczar pisze...

Planuję zrobić spódnicę z rozporkiem z przodu, klasyczna, w której bazą jest tył od ołówkowej. Czy tak samo wszywa się suwak?

kasi3nka pisze...

Niteczkowyczar - jeśli chodzi o sam rozporek, to będzie się go szyło bardzo podobnie w spódnicy jak w spodniach z tą tylko różnicą, że tam, gdzie w spodniach zszywa się przód spodni od rozporka do kroku, tam w spódnicy można przeszyć już do samego dołu :)
Chyba że zdecydujesz się na wszycie zamka krytego - wtedy wszywa się go inaczej.
Oczywiście wykrój tyłu i przodu spódnicy będą się trochę różniły, ale to pewnie wiesz :)
Myślę, że dasz sobie radę :) a jak skończysz, chętnie zobaczę efekty Twojej pracy :)

Jenny pisze...

Dzięki za ten tutorial. W burdzie jest to opisane jakoś tak po Chińsku

niteczkowyczar pisze...

Spódnice - nie wyszło zadowalająco. Poszły na odstrzał. Potem szyłam małe torebki na impreze z suwakiem i na nich zakumałam o co chodzi z suwakiem - spodenki krótkie wyszły mi już bosko. Trzeba ćwiczyć!